Ako čítať pesničky

Síce tých kresťanských spevníkov až tak veľa nie je, dám sem niekoľko tipov, ako čítať ten náš a nestratiť sa.

  1. čo znamená podrobný text? Toto tlačítko je dobré na to, ak vás ktovieprečo zaujíma, ako tá pesnička v nahrávke presne ide. Noty nepíšeme, lebo nevieme a je to drahé, takže úplne presne to nebude, ale ak chcete vedieť napr. kedy a koľko je refrénov, toto tlačítko je pre vás.
  2. sekcie. To sú tie veci v podrobnom texte. Číslo je sloha, intro / outro je jasné, bridge a chorus asi tiež pochopíte. Prechorus je časť, po ktorej bezprostredne nasleduje refrén, resp. prechorus naňho hudobne jednoznačne odkazuje. Sú pesničky, kde sú tieto časti pomerne nezrozumiteľné a ťažko ich identifikovať.
  3. akordy. Akordy píšem zásadne z odposluchu – to je záruka toho, že budú jednotné. Akordy píšem jednoducho a nezaujíma ma, či je Cdur C alebo C9. Šikovný gitarista akordy nepotrebuje, lebo si ich určuje sám a gitaristovi začiatočníkovi ťažšie akordy netreba. Malé písmenko je molový akord, veľké písmenko durový akord.
  4. lomené akordy. To je napr. C/E. Písmenko ZA lomkou značí basový tón, ktorý je potrebné pridať k akordu PRED lomkou. Predstavte si to na klavíri, kedy pravá ruka zahrá riadne akord a ľavá k nej pridá basový tón. Tieto akordy sa často nachádzajú v situáciách, kedy basová linka hrá niečo iné, než určuje riadna harmónia.
  5. témy pesničiek vyberám ja osobne. Ak je nejaká téma, ktorú text vyslovene evokuje, dám ju tam, ak sa s určitosťou téma nedá priradiť, alebo by ich tam bolo 4 a viac, tak to automaticky nechám ležať. Taktiež sú pesničky, ktoré sú o niečom veľmi špecifickom, čo všeobecne už nejaká téma zahŕňa, tie takisto nechám tak.