Dynamika (foto: Anna Opinová, 2016)


Dynamika

Dynamika je pre chvály nevyhnutná. Je veľmi výhodné meniť hlasitosť alebo to, ako pieseň (prípadne jej úsek) vyznie, udržíš tým pozornosť ľudí.

Množstvo nových vedúcich chvál (najmä ak sú hudobne limitovaní) zahrajú celú pieseň rovnako ako všetky ostatné – pomaly a v rovnakej hlasitosti. Takéto hranie ľudí unudí a rýchlo sa prestanú sústrediť na Boha. Často je to preto, že je ľahšie jednoducho striedať akordy a spievať zároveň. Možno im to ide dobre, ale keby priniesli zmenu v dynamike, udržali by pozornosť ľudí, a pomohlo by im to lepšie ich viesť.

Refrény zvyčajne potrebujú viac nadšenia. Ak na konci verša jemne zvýšiš hlasitosť, napovieš tým, že nasleduje refrén (predovšetkým to ocení kapela, ale napríklad aj človek, ktorý premieta texty). Ak pieseň nevystupňuješ, budú si myslieť, že znova nasleduje sloha.

Keď vediem chvály, na konci piesne často jemne zmením atmosféru a refrén zahrám tichšie ako zvyčajne. Ak znížiš hlasitosť, zapríčiní to, že ľudia sa budú viac sústrediť na to, čo hovoria, nebudú len spievať bez premýšľania nad slovami. Ak spozoruješ, že ľudia nie sú spojení s Bohom, môže ich to priviesť späť do chvály. Neskôr to môžeš znova vystupňovať a roznietiť ľudí, ak vnímaš, že toto od teba Boh chce.

S dynamikou to však nepreháňaj. Bolo by to horšie ako zaseknúť sa na jednom rytme, ľudia z toho budú otrávení. Cítia, že ich chvála sa stupňuje, chystajú sa ponoriť do piesne, a zrazu príde prerušenie. Môžu mať pocit, že sa nemôžu zblížiť s Bohom, pretože nemajú priestor pre tichú modlitbu a stále to musia stupňovať. Vedieť, kedy a kde upraviť charakter piesne ťa naučí len skúsenosť. S dynamikou musíš byť flexibilný. Ak máš pocit, že ľudí omrzelo tancovať, pretože ich entuziazmus opadol, trochu zvoľni tempo. Skús zistiť, kde sú ľudia a rob, čo vidíš robiť Otca.


(Samuel je skúsený vedúci chvál vo Vineyard Church vo Spojenom kráľovstve. Za posledných dvadsať rokov napísal asi 40 piesní a v súčasnosti pôsobí ako kreatívny riaditeľ vo Vineyarde v St. Albans. Jeho vyučovanie pre vedúcich chvál publikujeme v 14-tich dieloch s jeho láskavým súhlasom. Spotify & Bio)


Preklad: Lucia Džurmanová