Ako čítať pesničky

Síce tých kresťanských spevníkov až tak veľa nie je, dám sem niekoľko tipov, ako čítať ten náš a nestratiť sa.

  1. čo znamená podrobný text? Toto tlačítko je dobré na to, ak ťa ktovieprečo zaujíma, ako tá pesnička v nahrávke presne ide. Noty nepíšeme, lebo nevieme a je to drahé, takže úplne presne to nebude, ale ak chceš vedieť napr. kedy a koľko je refrénov, toto tlačítko je pre teba.
  2. sekcie. To sú tie veci v podrobnom texte. Číslo je sloha, intro / outro je jasné, bridge a chorus asi tiež pochopíš. Prechorus je časť, po ktorej bezprostredne nasleduje refrén, resp. prechorus naňho hudobne jednoznačne odkazuje. Sú pesničky, kde sú tieto časti pomerne nezrozumiteľné a ťažko ich identifikovať.
  3. akordy píšem zásadne z odposluchu – záruka toho, že budú všetky na jednej úrovni. Sú čo najjednoduchšie a neriešim, či je Cdur C alebo C9. Šikovný gitarista akordy nepotrebuje, lebo si ich nájde sám a gitaristovi začiatočníkovi ťažšie akordy netreba. Malé písmenko je molový akord, veľké písmenko durový akord.
  4. lomené akordy. To je napr. C/E. Písmenko ZA lomkou značí basový tón, ktorý je potrebné pridať k akordu PRED lomkou. Predstav si to na klavíri, kedy pravá ruka zahrá riadne akord a ľavá k nej pridá basový tón. Tieto akordy sa často nachádzajú v situáciách, kedy basová linka hrá niečo iné, než určuje riadna harmónia.
  5. témy pesničiek hľadám opäť ja. Ak je nejaká téma, ktorú text vyslovene evokuje, dám ju tam, ak sa s určitosťou téma nedá priradiť, alebo by ich tam bolo 4 a viac, tak to automaticky nechám ležať. Taktiež sú pesničky, ktoré sú o niečom veľmi špecifickom, čo všeobecne už nejaká téma zahŕňa, tie takisto nechám tak.

Ak by niekoho pre zmenu zaujímalo, ako píšeme pesničky, nech sa páči.

 

Matej