10 tipov pre tiché bubnovanie v kostole (foto: Piar, 2019)


10 tipov pre tiché bubnovanie v kostole

Kľúčový bubeník a dozor nad mnohými z našich Kreatívnych projektov, JP Starra, sa dnes podelí o svoje skúsenosti spoza bicích. Na rôznych podujatiach Hillsong Church od bubeníkov vyžadujeme, aby boli majstri v umení hrať potichu, no rozhodne. Prinášame ti od JP-ho 10 tipov pre tiché bubnovanie v kostole.

  1. Hraj s menšími paličkami, no nie príliš malými

Pokiaľ sú paličky príliš malé a nemajú dosť váhy, hrozí, že to preženieš. Ak sa obávaš o hlasitosť, a bežne hráš s 5B-čkami, vyskúšaj pre zmenu 5A-čka.

  1. Používaj dark činely namiesto bright činelov.

Bright činely ako A Custom prerazia cez mix, ale dark činel ako napríklad K Light Ride znie viac tlmene a menej otravne. Porovnaj si rôzne činely a zisti, čo ti najviac sedí.

  1. Daj si pozor na techniku pri čineloch, najmä ride-kách a crash-och

Údery hlavičkou paličky produkujú viac attacku, preto sa namiesto toho snaž trafiť činel časťou paličky, ktorá sa nazýva krk alebo rameno (úsek cca 5 cm od hlavičky k telu). Namiesto okázalého mávania rukami a tzv. follow-through (pohyb paličkou v smere úderu, ktorý pokračuje ešte aj po tom, čo činel udrieš) radšej hraj jemne.

  1. Započúvaj sa do miestnosti

Ak používaš in-eary, uisti sa, že v mixe máš dostatok ruchov z prostredia. Pomôže ti to odhadnúť, ako to v miestnosti znie. Ak zvuk z reproduktorov znie v miestnosti frekvenčne rovnomerne, znamená to, že priestor je bez odrazov a môžeš ho trocha vyplniť. Ak sa bicie ozývajú ešte pár sekúnd, vieš, že je miestnosť prehlučnená a budeš musieť trocha ubrať, inak to bude znieť mútne.

  1. Drž si lakte pri tele

Prinúti ťa to viac používať zápästia a menej ramená.

  1. Nespoliehaj sa na in-eary

Pri používaní in-ear monitoringu, hoci len kvôli metronómu, niekedy pomôže, ak si jedno slúchadlo trochu povytiahneš, aby si mal obraz o tom, ako v skutočnosti znieš. Tlmiace slúchadlá môžu byť klamné. Ak si nie si istý skutočnou hlasitosťou, povytiahni si na chvíľu jedno slúchadlo, aby si sa mohol primerane dopasovať do zvyšku hudby.

  1. Zdvihni si sadu

Zvlášť výšku malého bubna. Tichému hraniu pomôže, ak budeš mať menej voľného miesta, najmä pri Moellerovej technike.

  1. Zbav sa paravánovej steny

Viem, že táto rada je trochu sporná a nemusí fungovať v každom tíme, ale zábrana v podobe paravánu ti mylne naznačuje, že môžeš hrať akokoľvek nahlas chceš. Bez steny si budeš dávať pozor na hlasitosť. Ďalšou výhodou je spojenie so zvyškom tímu a spoločenstva, ktoré ti umožní prispôsobiť hranie a zapojiť sa efektívnejšie.

  1. Všímaj si členov spoločenstva stojacich najbližšie pri bicích

Ak sa zvláštne tvária alebo si dokonca zakrývajú uši, je to pre teba signál, aby si trocha zvoľnil.

  1. Požiadaj o spätnú väzbu

Najrýchlejší spôsob, ako zistiť, či ti to ide dobre, je opýtať sa niekoho. Zvukára, vedúceho chvál, iného bubeníka alebo kohokoľvek v spoločenstve. Radi ti povedia, ako tvoje bicie znejú. Daj si záležať na tom, aby si si ich slová vzal k srdcu.

Toto boli niektoré z tipov, ktoré mi v mnohých rozličných situáciách pomohli hrať tichšie. Zdá sa ti niektorý z nich obzvlášť nápomocný? Je niečo, s čím nesúhlasíš? Čo ti na zozname chýbalo? Rád by som sa tiež dozvedel o tvojich tipoch, ak nejaké máš – poďme sa zlepšovať spoločne!


JP


(JP Starra je dlhoročným bubeníkom a perkusionistom v Hillsong Church. Počuť ho môžeš napríklad na albumoch Cornerstone (2012) alebo Glorious Ruins (2013). Instagramček tu.)

(Voľný preklad: Lucia Džurmanová, Matej Hudáček. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)