Ako sa stať lepším hudobníkom (foto: Marek Turčok /Campfest 2016)


Ako sa stanem lepším hudobníkom?

  1. Nebráň sa spätnej väzbe

Tvoji poslucháči vnímajú to, ako hráš, z inej perspektívy. Môžu počuť niečo iné ako ty. Dokonca môžu počuť čosi, čo ty nepočuješ vôbec. Možno ti poradia v niečom, na čom práve pracuješ. Nezabúdaj na to, že spätná väzba ti môže pomôcť zlepšovať sa v hraní, učiť sa a naberať skúsenosti i v osobnom živote.

  1. Nauč svoje srdce chcieť viac

Je dôležité byť ochotný učiť sa. Učíme sa celý život. Vždy si môžeš vziať príklad od druhého človeka – môžeš sa inšpirovať napríklad jeho postojom.

  1. Obklop sa skúsenejšími

Vzhliadam k mnohým ľuďom. Niektorí sú mi blízki, iní vôbec. Znie to obyčajne, no ten pocit, keď len sleduješ svojho obľúbenca, ako zahrá šialenú vec, a smeješ sa, je super. Môžeš sa veľa naučiť, najmä ak ste blízki priatelia. Z detstva si pamätám, ako som sedel v kostole na bohoslužbe za mentorom, ktorý hral. Tento zážitok sa vo mne zapísal hlboko.

  1. Vzdávaj chválu

Keď používaš svoj dar a chváliš úprimne zo srdca, tí vedľa teba to pocítia. Navyše sa ti bude ľahšie viesť. Nemusíš si to uvedomiť, ale keď odovzdáš svoj dar tomu, od koho si ho dostal, umožníš ľuďom stretnúť Boha zblízka.

  1. Cvič!

Presne tak. Nájdi spôsob, ako cvičiť a užívať si zároveň. Vždy sa nejaký nájde. Zavolaj si kamoša či kamošku, cvič piesne s niekým iným. Alternatívou k stretnutiam je nájsť si dobrý album, s ktorým budeš hrať. Rád si zapnem play-along album svojho obľúbeného umelca a hrám si s ním. Výhodou takýchto piesní je väčšinou klik, noty a pocit, že hráš so skutočnými hudobníkmi. Tiež ti to pomáha precvičiť si načasovanie, orientovať sa v piesni a držať rytmus. Takéto albumy na precvičenie jednotlivých nástrojov nájdeš vo väčšine hudobnín.

  1. Nanovo sa nadchni pre svoj nástroj

Už som spomenul, že vždy sa dá prísť na to, ako si užiješ aj cvičenie, aby to pre teba nebola len povinnosť. Skúmaj, čo by v tebe mohlo nanovo zapáliť vášeň pre tvoj nástroj. Fantázii sa medze nekladú.

  1. Čítaj a počúvaj

Skús sa započúvať a začítať do svojej obľúbenej hudby. Môžeš si o nej aj čosi prečítať. Pomôže ti to pochopiť, ako ju napísali a ako vznikala.

  1. Nájdi, čo ti sedí

Keď už máš akú-takú predstavu o tom, ako sa tvorí a píše hudba, vyskúšaj podobné alebo rovnaké veci. Zisti, či dosiahneš obdobné výsledky. Možno natrafíš na niečo, čo sa ti zapáči ešte viac. Pomôže ti to vycibriť vlastný štýl, pretože si začneš vyberať jednotlivé estetické črty, ktoré ti najviac sedia.

  1. Zbieraj ozajstné skúsenosti

Začni hrať. Stretni sa s kamošmi a veľa hrajte. Pomôže ti to vybudovať si sebavedomie, naučiť sa jednote a získať cit.

  1. Nešetri

Neustále musíme čerpať a prijímať, no nezabudni ani na rozdávanie. Nešetri svojím darom a službou. Boh má plán na celé generácie, nie len na čas, ktorý stráviš na Zemi ty. Bude si môcť použiť ešte viac ľudí, ak ich budeš učiť a odovzdávať svoje skúsenosti a znalosti ďalej.

Harrison Wood


(Harrison je bubeník a skladateľ v Hillsongu a celkom geniálne decko, na bicie hrá od 3 rokov a v poslednej dobe sa venuje skôr filmovej hudbe pre zbor. Počuť bubnovať ste ho mohli v mnohých klipoch, napríklad aj v Cornerstone. Instagramček tu.)

(Preklad: Lucia Džurmanová. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)