Ako vyrobiť z ničoho niečo
5 veľkých nápadov pre malé spoločenstvá

Stalo sa ti už, že si vravel niečo ako: To sa nedá…

…jedine keby sme mali viacej ľudí / prostriedkov.

…pretože na to nemáme rozpočet.

…to by u nás nikdy nefungovalo.

Priniesť veľkú tvorivosť na malé stretnutia je zakaždým výzvou. Máš pocit, že nemáš dostatok ľudí, zdrojov, peňazí atď. na to, aby si dosiahol svoju víziu. Ak je to tak, si presne taký, ako aj my! Ako náš pastor Brian stále hovorí, stále budeme mať viac vízie než prostriedkov.

Ľudia často predpokladajú, že v našom chválovom tíme v Hillsongu tieto problémy neexistujú a že každý víkend vyzerá ako Hillsong konferencia alebo ako nahrávanie albumu. Máme naozaj skvelé podujatia a týždenné stretnutia v našich väčších zboroch. Popri nich ale funguje viacero menších stretiek, ktoré nesú rovnaké zapálenie a kultúru, no v inom rozsahu. A ako väčšina chválových tímov, aj my čelíme týždeň za týždňom tej istej otázke – ako priniesť na naše stretká tvorivosť, ktorá bude prinášať ovocie a silné chvály, hoci máme oveľa menej prostriedkov ako tisícová kongregácia. Našťastie, táto výzva sa často stáva živnou pôdou pre dôvtip a vynaliezavosť.

Takže ako to vyzerá? Rozhodne nemáme všetky odpovede, ale je tu niekoľko praktických tipov, ktoré môžu byť tebe a tvojmu tímu nápomocné.

1. Pracuj s tým, čo máš

Čo je práve poruke?

V Matúšovi 25 Ježiš rozpráva podobenstvo o talentoch a učí nás, aké je dôležité pracovať s tým, čo nám bolo dané, najlepšie, ako sa len dá.

„Správne, dobrý a verný sluha! Bol si verný nad málom, ustanovím ťa nad mnohým.“ Mt 25,23 SEB

Ak pozeráme na väčšie tímy ako na ideál, je to skvelý spôsob pre inšpiráciu, ale sú situácie, kedy malé spoločenstvá jednoducho nemajú tie isté prostriedky, takže výsledok bude vyzerať trocha rozdielne. V týchto situáciách je potrebné zvážiť, čo je poruke práve v tej chvíli. Napríklad, v tvojom spoločenstve možno nie sú žiadni klaviristi, ale možno výborný violončelista alebo huslista. Alebo namiesto elektrickej gitary nájdeš banjo a chlapíka, ktorý na ňom hrá majstrovsky.

Chcem tým povedať, že tvoj menší tím nepotrebuje vyzerať úplne rovnako ako profesionálna chválová kapela na to, aby priniesla takú istú úroveň dokonalosti. Keď dovolíme tvorivosti, aby prekryla našu túžbu jednoducho kopírovať, dokážeme priniesť jedinečné, Bohom vdychnuté chvály, ktoré prinesú niečo špecifické pre každý z našich tímov. Pozri sa krátko na svoj vlastný tím. Aké sú vaše silné stránky? Začni na nich budovať a tvoj tím bude môcť rásť a silnieť. Znie to jednoducho, ale je veľmi ľahké prehliadať oblasti, na ktorých by sa dalo stavať, pretože sa skrátka snažíme dosiahnuť taký istý efekt ako iná skupina.

Tvoj tím je jedinečný, rovnako ako hociktorý iný. Nechaj Boha pracovať skrze tvoju jedinečnosť a vybudovať tak tím, ktorý bude výborne slúžiť práve tvojmu spoločenstvu.

2. Poobzeraj sa dookola

Inšpirácia je všade – čerpáš z nej?

Toto nie je príliš komplikované. Čo robíš preto, aby si ostal čerstvým, súčasným a efektívnym vo svojej tvorivosti? V menších tímoch to je možno jediný človek, ktorý prináša nápady a nové myšlienky. Kvôli tomu je dôležité zbierať inšpiráciu zovšadiaľ, odkiaľ sa len dá. Miesta ako Pinterest alebo Instagram poskytujú materiály a témy, ktoré môžu pomôcť vytvarovať tvoje vlastné myšlienky do skutočnosti na stretku. Tieto a mnohé iné pomôcky môžu byť užitočné v hľadaní nápadov pre chvály, scénu, rekvizity počas služby. Zhrniem to – ak nenaberáš nové nápady pravidelne, tvoja tvorivosť začne časom vyzerať jednotvárne a fádne. Uisti sa, že máš okolo seba inšpiratívne pramene, z ktorých môžeš čerpať.

3. Vybuduj správnu kultúru

Naber odvahu pracovať so správnymi ľuďmi, nie iba s tými vhodnými.

Mal si niekedy hudobníka, ktorý skrátka nevedel prísť načas? A čo napríklad vedúci chvál, ktorý si vyberá len svoje obľúbené piesne namiesto tých, ktoré potrebuje spievať spoločenstvo? Tieto ťažkosti sú bežnou súčasťou vedenia chválového tímu a môžu narastať najmä vtedy, keď je tím limitovaný počtom – často tak dochádza k dileme, či hrať s niekým, hoci nie ideálnym, alebo radšej mať pokoj a ostať na všetko sám. Je preto dôležité mať jasno v tom, čo všetko si ochotný tolerovať. Som stopercentne za milosrdenstvo, ale konfrontovať tie situácie, ktoré podnecujú nezdravú kultúru a ktoré dusia tvoj tím, má v tejto oblasti veľký význam. Ostaň zameraný na to, čo sa snažíš vybudovať a neboj sa investovať do ľudí, ktorí sa na vec pozerajú rovnako.

Toto nie je riešenie na jeden večer. V skutočnosti, najrýchlejšie riešenia sa zároveň rýchlo rozpadnú. Toto si skôr vyžaduje stretnutie so svojim tímom a úprimný rozhovor (nezabúdaj sa ale na problém pozrieť aj z ich pohľadu).

Z mojej vlastnej skúsenosti to dlhé roky vyzeralo ako investovanie do bandy deciek bez skúsenosti a schopností, ale zato s absolútne vášnivým srdcom. Po rokoch sa títo ľudia stali vedúcimi a tými, ktorý tento tím formujú. Chcelo to veľa – myslím, skutočne VEĽA času, energie a obety. Ak si ochotný zasievať, nikdy nepodceňuj, čo z toho raz môže vyrásť. Veľké chválové tímy nevznikajú za chvíľku. Je to o tom, že so svojím spoločenstvom potrebuješ prejsť nejaké roky. Začni rozvíjať ľudí s veľkým duchom a srdcom služobníka, aby tak mohli vzniknúť tímy s veľkým duchom a srdcom pre službu. Pôjde to!

4. Nastav si merateľné ciele

Vieš, kde si. Vieš, kam ideš.

Veľkým pokušením pri práci v tvorivom prostredí je urobiť svoje ciele nemerateľnými a založenými na dojmoch, pretože to je často náš prirodzený systém. Myslíme si, môj tím sa cíti mimo alebo nezdá sa, žeby táto oblasť fungovala. V takýchto chvíľach je dôležité vedieť, kde si a kam ideš. Následne si urči merateľné ciele, ktoré budeš chcieť dosiahnuť a začni zisťovať. Kde sa práve tvoj tím nachádza? Vyber tie oblasti, ktoré vyzerajú zanedbane a zisti, v akom stave v skutočnosti sú.

Akonáhle to urobíš, dokážeš do oblastí, o ktorých vieš, že potrebujú rásť, vložiť nejaký systém a potom sledovať, či to pomáha. Napríklad možno zistíš, že máš len jedného gitaristu, ale v skutočnosti potrebuješ troch. Následne môžeš hľadať spôsoby, ako ich vytiahnuť z davu (čo nie je zakaždým jednoduché – teda vlastne, nikdy to nie je jednoduché). Možno to bude vyzerať ako stretnutie s chlapcom, ktorý hrá od ucha, ale potrebuje zlepšiť svoj skill, takže mu trebárs ponúkni doučovanie, ak sa dokáže zaviazať pravidelne cvičiť. Možno sa spýtaj svojho spoločenstva, či by niekto bol ochotný začať od nuly a učiť sa hrať na nástroj. Odhodlaj sa, aby si videl, že veci môžu rásť, aj keď to môže vyžadovať ťažkú prácu dostať ich tam. Toto je spôsob, ako malé tímy môžu rásť do veľkých.

Nastavenie reálnych cieľov tiež pomáha zodpovedným porozumieť, čo je potrebné urobiť. Inšpiruj ostatných vedúcich vo vašom spoločenstve k naplneniu dosiahnuteľných cieľov a rásť bude môcť celý kolektív. Dokonca si viac uvedomia svoju úlohu v ňom a budú tak podporovať zdravú kultúru. Mám skúsenosť, že keď ľudia pozdvihujú ostatných, nevnímajú ich ako hrozbu či zdroj neistoty, práve kvôli dobrým vzťahom, ktoré spolu dokážu vybudovať. Je to výhra vo všetkých smeroch.

5. Veď príkladom

Pre tvoj tím je určujúci štandard, ktorý nastavuješ ty osobne.

Toto je asi najdôležitejší bod. Ako líder sa snažíš, aby tvoj tím slúžil excelentne. Spýtaj sa sám seba: nastavujem ja sám taký štandard, aký požadujem od svojho tímu? Ide o to, že ty prvý potrebuješ spĺňať požiadavky, ktoré kladieš na svoju partiu. Chodíš načas? Modlíš sa za svoj tím? Staráš sa o nich? Viete sa úprimne pozdieľať? Buduješ komunitu (a nie iba tvrdíš, že áno?) Pozývaš ľudí na večeru? Prinášaš inšpiráciu? Ctíš si autority v Cirkvi? Chváliš Boha aj mimo stretka? Čítaš Bibliu pravidelne? Veríš v ľudí alebo sa nimi cítiš ohrozený? Zlepšuješ svoje zručnosti? Dal si si záväzok učiť sa? Môžeme takto pokračovať ďalej a ďalej.

Ak budeš vzorným lídrom, dokážeš svoj tím inšpirovať natoľko, aby ťa nasledoval. Nauč ich počas služby vytvárať momenty, kedy ľudia budú stretávať Boha s poznaním, kde práve je a čo sa chystá urobiť. Pamätajme si to, keď vyrazíme von viesť náš tím a slúžiť našim ľuďom. Nezáleží na veľkosti, na tom, ako vyzeráme, na našom rozpočte alebo počte stretnutí. Môžeme napomôcť excelentnej chválovej službe tým, že budeme odhaľovať Boha tým, ktorí ho potrebujú, ktorí si ho ctia a ktorí ho kladú na prvé miesto.


Brennan

(Brennan má u nás v Hillsongu na starosti dohľad na chválové tímy všetkých našich predĺžených služieb v Austrálii, z ktorých mnohé sú menšie satelitné spoločenstvá s pár stovkami ľudí alebo menej.)

(Voľný preklad: Matej Hudáček, Lucia Džurmanová. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)