Dizajn scény: na čo brať ohľad? (foto: Anna Opinová 2017 / Campfest)


Dizajn scény: na čo brať ohľad?

To, že ťa niekto hodí do vody, z teba nevyhnutne neurobí lepšieho plavca. Avšak donúti ťa to naučiť sa plávať o dosť rýchlejšie. Môj vstup do sveta kreatívy a pódiového dizajnu bol skokom do hlbokej vody. Načahovala som sa za každou pomocnou rukou, čo sa naskytla, postupne som sa naučila udržať hlavu nad hladinou a nakoniec som sa dokázala ponárať až na hlboké dno.

Predstavím ti niektoré z pomôcok, techník a zručností, ktoré som sa počas toho naučila. Ak budeš mať pocit, že ti pomôžu pri vedení alebo budovaní tvorivého a výtvarného tímu, vry si ich do pamäti.

Rozbehnite kalendár

Každé stretko, cirkev, zbor má vlastný cyklus rôznych tematických období. Plánovanie zabezpečí plynulý, prirodzený prechod a prípravu na jednotlivé sezóny vášho spoločenstva v úpravách vašich priestorov. Keď sme hodnotili rok ako celok, prišli sme na to, že správne načasovanie dokonca umocnilo dojem z našich výtvorov. Niektoré nápady jednoducho potrebovali dozrieť.

Zbieraj

Odfoť si výklady obchodov, choď na živé vystúpenia, zájdi do divadla, čítaj blogy, obdivuj architektúru, pozri si niečo v kine, vybehni do prírody, všímaj si obrazy, ktoré sa ti naskytnú na víkendových stretkách, buď vnímavý na to, čo inšpiruje starších a vašich vedúcich. Prijmi výzvu a stráv deň bez sociálnych sietí, Pinterestu či blogov, a objav tvorivosť, ktorá sa skrýva v tvojom vnútri. Motivuj svoj tím a navrhni im to isté. Ak zbierate inšpirácie priebežne počas roka, v zásobe budete mať dostatok nápadov, keď nastane čas vytvoriť niečo špecifické.

Zastav sa, spolupracuj a načúvaj

Predtým, než sa naplno ponoríš do dizajnovania, na chvíľku sa zastav a porozprávaj sa s fotografmi, kameramanmi a ďalšími služobníkmi, ktorí sa na udalosti podieľajú. Zisti, aké plány a nápady na výtvarnú stránku majú oni a aké posolstvo chcú odovzdať. Budú vaše výtvory hovoriť rovnakým jazykom alebo sa budú ľudia čudovať, prečo ste sa spolu nedohodli?

Do plánovania zapoj aj svetlo. Vymyslite to tak, aby pódium malo šmrnc. Nechceš predsa, aby po toľkej práci vyzeralo fádne. Správne osvetlenie je cesta k dobrému výsledku.

Krása nie je všetko

Náš tím slúži vyššiemu zámeru a nemali by sme brať ako samozrejmosť, že nám zverili miestnosť či pódium, aby sme na ňom pre našich členov vytvorili pocit domova a posvätnosti. Dizajn môže byť akokoľvek dychvyrážajúci, ale ak nie je praktický (napríklad chválová kapela nemá dosť miesta, polovica zúčastnených nevidí alebo nepočuje rečníka, atď.), nie je to správny dizajn. Nájdi si čas na stretnutie s produkciou a porozprávajte sa o tom, ako bezpečne postaviť to, čo ste navrhli. Ak si napríklad nie si istý, či môžeš položiť svetlá vedľa aparatúry, over si to u zvukára či hudobníkov.

Stretnite sa

Náš tím dobrovoľníkov nás neprestáva udivovať. Je to ten najzábavnejší, najtvorivejší a najusilovnejší tím – a, tak ako ani my, nik z nich sa nesťažuje na nedostatok spánku. Na príprave pódiového dizajnu mám najradšej rozmanitosť zapojených ľudí a potrebných schopností. Máme dobrovoľníkov zbehlých v architektúre a náčrtoch; staviteľov, ktorí svojimi vedomosťami premieňajú skice na konštrukcie; talentovaných návrhárov, umelcov a tvorivé mysle, ktoré dbajú na najmenšie detaily; elektrikárov, ktorí sa postarajú o to, že sa naša scéna napokon rozsvieti; a ďalších, ktorí stále hľadajú svoje nadanie a dary, a spravia pre to všetko, čo treba. Všetkých ich potrebujeme a s tým, ako sa rozrastáme, cítime potrebu sa stretávať stále viac.

Modlite sa

Ak mám byť úprimná, niekedy sa mi už od rána trasie žalúdok a pochybujem, ako to všetko zvládneme. Hodinky sú môj úhlavný nepriateľ. Pomaly ale isto začínam ľutovať, že sme dali zelenú tomu nápadu, ktorý sa spočiatku zdal dokonalým. Akonáhle sa však začnem modliť, Boh nemešká a ukáže mi riešenia, privedie mi tím dobrovoľníkov alebo mi pošle niekoho, vďaka komu je moje bremeno ľahšie.

Užite si to

Koniec koncov, ide nám najmä o ľudí, nie o úlohy. Jad Gillies, vedúci produkčného tímu, nám neustále pripomína, že najprv sme služobníci, až potom pracovníci; najprv sme členmi spoločenstva, až potom produkčný tím. Páči sa mi, že nám to stále vraví, pretože mi to pomáha správne si poukladať priority: na prvom mieste ľudia, až za nimi úlohy, deadliny, projekty. Najlepšie na tom je, že ak je náš tím šťastný, hravo sa nám spolupracuje na úlohách. Ak máme správne poukladané priority a správnu motiváciu, tá hlboká voda je napokon bezhraničná a oslobodzujúca.

Kris Mateika


(Kris sa v Hillsongu venuje výtvarnému umeniu, pódiovému dizajnu a rôznym kreatívnym oblastiam. Instagramček tuto.)

(Preklad: Lucia Džurmanová. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)