Srdce a prax vedúceho chvál (foto: Lucia Humajová 2016 / Campfest)


Srdce a prax vedúceho chvál

Tento text je úryvkom zo série prednášok pre vedúcich chvál z Hillsong konferencie 2016 v Sydney. Rozprávali sme sa s niektorými z našich kľúčových lídrov, akými sú Jad Gillies, Taya Smith, David Ware a Dean Ussher. Prinášame ti niekoľko zaujímavých postrehov.

Ako spájate srdce a praktické záležitosti pri vedení chvál?

Dean: Boh si zaslúži všetku chválu. Aby sa naňho ľudia mohli zamerať, potrebujú pomoc a správne vedenie. Našou prácou je pomôcť im obrátiť pozornosť na nekonečného Boha sediaceho na tróne. Ako vedúci chvál by sme mali neustále rozvíjať a prehlbovať naše chápanie chvály, no nezabúdať ani na schopnosť viesť.

Taya: V Prísloviach 4,23 sa píše: veľmi stráž svoje srdce, lebo z neho (vyvierajú) žriedla života. Schopnosť viesť chvály sa začína v našom vzťahu s Ježišom. Predtým, než budeme do chvál vovádzať druhých, musíme viesť seba samých. A to je omnoho jednoduchšie vtedy, keď veríme tomu, čo spievame. Pri chválach je kľúčový vzťah s Ježišom. Musíme byť naplno podriadení a ochotní učiť sa. Boh pretvorí naše srdce, aby sme mohli ponúknuť druhým to, čo do nás vložil.

Jad: Ozajstné remeslo chvál spočíva v tom, že si uvedomíte, koho vediete, a svoj prístup prispôsobíte obecenstvu a službe pre nich. Je dôležité, aby sa ľudia pri chvále cítili vítane, ako doma. Na svojich zručnostiach musíme pracovať – to je samozrejmosť. To je našou úlohou, keď sme sami. Ale musíme rásť aj v schopnosti viesť, aby sme počas chvál dokázali vytvoriť atmosféru prijatia. Mali by sme poznať, ako náš spôsob chvál vnímajú ľudia. Uvedomme si, kým sme: sme tu, aby sme slúžili. Všimni si, kto potrebuje obrátiť pozornosť na Ježiša, a pomôž mu priblížiť sa k nemu.

David: Môžeš sa pretvarovať, koľko chceš, ale nakoniec vyjde najavo, či sú tvoje chvály ozajstné. Pri chválach je dôležité byť úprimný. Pokľakni, zdvihni ruky, alebo si sadni a modli sa. Rob, čo je pre teba prirodzené (a vhodné; pamätaj na to, čo povedal Jad – sme tu, aby sme slúžili ľuďom, ktorých vedieme). Jedného dňa sa postavíme pred Boha a budeme sa zodpovedať. Chcem mu dokázať úprimne povedať, že som odovzdal ďalej všetko, čo som dostal.

Spontánne chvály – ako ich usmerňujete?

David: Treba si uvedomiť, že Boh túži po stretnutí s ľuďmi ešte viac, než my. Pripravil pre nás miesto, či už sme si niečo nacvičili alebo nie. Nech robíme čokoľvek plánovane alebo spontánne, dajme do toho všetko.

Jad: Som presvedčený, že to, čo spievaš pri spontánnych chválach, je to, čo si spievaš osamote v úprimnej odovzdanosti. To, čo prebieha prirodzene, je to, čo sa deje, keď si tam len ty a Boh. Spontánne chvály tu nie sú pre nás, sú priestorom pre službu a uctievanie Boha.

Čo poradíš ľuďom pri príprave na vedenie chvál?

Dean: Keď vedieš chvály, tvoj život je prípravou. Ži život chvály. Musíme sa naučiť byť plne inkluzívni a nasmerovať ľudí na Krista, či už na pódiu, ale aj mimo neho.

Čo najviac ovplyvnilo spôsob, akým vedieš chvály?

Taya: Jednoznačne to bolo moje spoločenstvo. V dobrom spoločenstve nájdeš silu, zdravé vzťahy a podporu. Boh nás stvoril, aby sme tak žili. V spoločenstve ťa vedia usmerniť s láskou. Je také rozmanité, že tam stretneš ľudí, s akými sa iní nestretnú. Ako tímu nám to spolu ide vždy lepšie. Spoločenstvo je pre mňa veľmi dôležité.

Jad: Chvály sú pre každého, zo svojej podstaty sú otvorené, prijímajúce, zahŕňajúce. Nie sú len pre super-cool ľudí či super-duchovných ľudí, pre toho alebo tamtoho. Boh a jeho slovo je pre každého. Chvály a všetko, čo sa ich týka, sa neobmedzujú na nikoho, a ako líder chvál som sa začal učiť rozmýšľať inkluzívne. Kýmkoľvek si, zo všetkého najviac potrebuješ Boha. Buď u vás v spoločenstve tým, kto prijíma druhých. Povzbudzuj ľudí a prijímaj ich takých, akými sú; je to nákazlivé a príťažlivé. Božie prísľuby a jeho slovo sú dostupné pre každého. Nebudujeme vlastné dielo, ale Božie – jeho Cirkev. Poďme do toho spolu. Vezmime na túto cestu každého. Spoľahnime sa na Boha a budujme spoločne. Skúste a presvedčte sa, aký dobrý je Pán; šťastný človek, čo sa utieka k nemu. – Žalm 34,9 SSV. Okúsili sme jeho dobrotu. Teraz ukážme ostatným, že Pán je dobrý.


(Jada a Tayu asi poznáš, oboch vidno už dlhé roky snáď vo všetkých Hillsong United vecičkách. Dean Ussher je v súčasnosti kreatívny pastor v Hillsong zbore v Melbourne, spolupracoval na niekoľkých piesňach, napr. O Praise The Name. David Ware je ten mohutný chlapisko z klipu Cornerstone, vedie chvály, spieva a slúži v zbore ako pastor.

(Preklad: Lucia Džurmanová. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)