Zručnosť vs. srdce (foto: Katarína Haršányová 2018 / Campfest)


Srdce vs zručnosť
Na čom skutočne záleží v uctievaní?

Keď začneme hovoriť o našich chválových stretnutiach a službách, jednou z tém, s ktorou akoby pravidelne zápasíme, je otázka umeleckej dokonalosti – očividné napätie ohľadom vyváženosti srdca a zručnosti. Napríklad, pochybujem, že by na svete existovalo množstvo ľudí, ktorí by úmyselne chceli na chválach spievať falošne (možno tu nejakí sú?). Myslím, že môžem bezpečne povedať, že väčšina z nás chce byť v tom, čo robíme, dobrá. Skúsme sa však odtiaľto pohnúť ďalej a možno zistíš, že veci nemusia byť úplne čiernobiele.

Srdce vs zručnosť

Na jednej strane, viem, že chvála je jednoznačne skutkom srdca. Ale znamená to, že by som mal prestať vkladať snahu do môjho remesla, a že je v poriadku, ak nespievam dobre, pretože, koniec koncov, ráta sa len srdce? Nuž, nie.

Okej, čiže ak som skutočne taký dobrý spevák, že keď prídem v nedeľu ráno a podám taký výkon, že Celine Dion bude znieť ako jódler so zápalom hrtanu, môžem potom ignorovať svoje motívy, moju oddanosť, moju osobnú cestu učeníctva a uctievania? Pravdaže nie.

Na čom vlastne záleží?

Prosím, nesnaž sa okolo tejto malej analógie, ktorá bude nasledovať, vybudovať nejaké doktríny, ale k dnešnému dňu nemám lepší spôsob, ako najlepšie odpovedať na túto otázku na čom vlastne záleží.

V čase, kedy toto píšem, sme s manželkou tri týždne pred desiatym výročím sobáša. Povedzme, hypoteticky, že skúsim odložiť nejaké peniaze a kúpim jej úplne nový, nádherný náhrdelník za tristo dolárov, ktorý chcela už roky. Deň nášho výročia príde a odíde, a o dva dni neskôr si uvedomím, že som na náhrdelník úplne zabudol. Smejúc sa, nájdem náhrdelník na zadnej sedačke auta a ani sa nenamáham vybrať ho z plastovej nákupnej tašky, ktorá je teraz pokrytá odpadkami. Hodím to svojej žene a poviem hej, zohnal som ti toto.

Aká je hodnota tohto darčeka? Nuž, tristo dolárov.

Ale predstavte si, že namiesto toho, aby som na náhrdelník zabudol, navyše kúpim najjemnejší baliaci papier, aký len nájdem. Náhrdelník pozorne zabalím do škatuľky a uistím sa, že rohy sú úplne presné. Úplne perfektne uviažem dookola hnedú stuhu a keď skončím, balíček dokončím malou mašľou v jej obľúbenej farbe. Potom s vďačnosťou priložím pero k papieru a naplním kartičku najnádhernejšou poéziou, úzkostlivo vyjadrujúc moju nehynúcu lásku a náklonnosť.

Aká je hodnota tohto darčeka? Nuž, tristo dolárov.

Pointa je v tom, že zabalenie nezmení hodnotu darčeka. Hodnota je vo vnútri. Avšak čo zabalenie urobí, je, že povie mojej žene (a tiež mne) to, že rozumiem tomu, čoho je darček a príjemca darčeka skutočne hodný.

Nie je to o reflektoroch

Verím, že to isté je pravdou aj na našich chválových stretkách. Jánova kapitola 4 nám jasne hovorí o spôsobe uctievania, ktorý teší Boha. Jemu ide o naše srdcia. To znamená, že skutočná chvála naozaj úctivých sŕdc nezáleží na kvalite hudby, svetiel, od pódia, parostrojov a týchto vecí. Nikdy to tak nebolo a ani nebude.

Hodnota mojej chvály sa odvíja od toho, nakoľko úprimná je moja oddanosť.

Z celého srdca ale verím, že moje neustále úsilie o dokonalosť v mojom remesle, nie iba zaškrtávanie si políčok alebo uspokojenie sa s tým, že to bolo skoro dobré alebo celkom v pohode, slúži na to, aby som sebe, Bohu a môjmu spoločenstvu ukázal, že skutočne rozumiem pravej hodnote uctievania.

Nedávno som si uvedomil, že často zvyknem hovoriť naša chvála nie je o reflektoroch. Zatiaľ čo mám na pamäti, že toto tvrdenie je podstatne pravdivé, zároveň tiež poznám ľudí, ktorí tieto reflektory na našom stretku obsluhujú. Viem, že milujú Ježiša a viem, že pracujú zvlášť tvrdo, aby vo svojom umení excelovali a aby priniesli najlepšiu možnú službu. List Rimanom 12,1 hovorí o správnom spôsobe nášho uctievania; tým, že vezmeme samých seba a položíme sa pred Boha ako obetný dar. Keď sú svetlári presvedčení, že to, čo robia, nie je iba koníček, ale že sú verní tomu, čo Boh vložil do ich rúk, v tom prípade je ich osvetľovanie uctievaním.

Správna odpoveď je v našej reakcii

Možno najlepší spôsob objavovania toho, ako správne pochopiť dokonalosť, sa nachádza v našej odpovedi na niečo, čo nie je excelentné. Ak sa niečo neurobilo dostatočne dobre, tu sú tri možné reakcie:

  1. Nezáujem

Hovorí o tom, že veci sú v pohode také, ako sú. Možno na nich nezáleží, možno by zlepšenie vyžadovalo príliš veľa snahy.

  1. Bojovnosť

Vraví, že to nestačí. Výsledný produkt sa stáva hodnotnejším, než ľudia, a jednotlivci ostávajú odradení a vylúčení, pretože sa cítia akoby zlyhali pri tom, ako plnili očakávania.

  1. Dokonalosť

Je o tom, že zo seba dostaneme to najlepšie. Dokonalosť sa pýta otázky. Mali sme na to, aby sme to spravili lepšie? Ak áno, tak čo sme mali spraviť odlišne? Akými spôsobmi môžeme rásť? Ak reagujeme dokonalosťou, sme schopní načrtnúť trasu od bodu, v ktorom sme teraz, až po bod, kde sme schopní byť a tiež posilňujeme v ľuďoch dôveru a odvahu, aby sa tam dostali.

Tak a čo ty?

Možno si spomínaš na určitý čas, kedy si sa stretol s niečím, čo nebolo poriadne spravené a možno ti napadol aj čas, kedy si ty sám spravil nejakú takúto chybu. Bol tvojou reakciou nezáujem, bojovnosť alebo snaha o dokonalosť? Ako si sa ty osobne za posledný mesiac dokázal zlepšiť vo svojej zručnosti? Je to, čo sa chystáš priniesť počas tohto víkendu, to najlepšie, čo dokážeš?

Je dôležité poznamenať, že dokonalosť nie je bezchybnosť. Dokonalosť je postoj alebo nastavenie mysle, ktoré nás ženie k tomu, aby sme pracovali s tým najlepším, čo v sebe máme – s naším nadaním. Keď ide o chvály, napriek tomu, že to môže vyzerať naozaj odlišne, duch dokonalosti môže byť ten istý na štadiónoch s tisíckami, ako aj v slumoch krajín tretieho sveta.

Zle pochopená dokonalosť vytvára prostredie plné krutosti, obmedzení a odrádzania. Avšak správne porozumenie dokonalosti tvorí atmosféru, ktorá je vo svojej podstate povzbudzujúca, pretože každého jednotlivca volá do jeho plného potenciálu.

Som veľmi rád, že keď Boh stvoril vesmír, ustúpil o krok a videl, že je to dobré, nie videl, že je to celkom v pohode. Náš zámer dosahovať remeselnú dokonalosť nie je nič iné ako obraz dokonalého Boha.

Takže, na čom teda záleží vo chvále? Je to srdce alebo zručnosť?

Záleží len na tom, aby bol Ježiš oslávený našou činorodou láskou pre neho a na tom, že cez všetko, čo robíme, vedieme ostatných k takej istej láske.

Brad Kohring


(Brad pôsobí ako kreatívny pastor Hillsongu v štáte Queensland v Austrálii)

(Voľný preklad: Matej Hudáček, Lucia Džurmanová. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)