Huslistka hrá na husle na pódiu, v pozadí kulisa vitráže


Vyhradené pre Božie oči

Ako umelci a dizajnéri tvoríme naše diela preto, aby boli videné, aby sa na nich pozeralo. Dávame si záležať na detailoch, hľadáme dokonalú paletu farieb, zvažujeme, ako svetlo (alebo jeho nedostatok) ovplyvní náš výtvor. Máme pocit, že sme hotoví až vtedy, keď oškrabeme ešte jednu vrstvu, alebo až keď sa priblíži deadline. Možno sa zabudne na naše mená, ale naša práca tu po nás ostane a rozpovie príbeh tým, ktorí sa na ňu budú dívať.

Tento rok som vycestovala do Británie a ako typický turista, ktorý je na mieste po prvýkrát, som navštívila každý starý hrad, galériu a všetky možné kultúrne pamiatky. Za krátky čas som toho videla naozaj veľa. Pristihla som sa však pri tom, že sa v mysli opakovane vraciam ku katedrálam. Uchvátila ma ich krása. Videla som v nich Boha v jeho veľkoleposti a majestátnosti. Keď som videla tie prepracované detaily na umeleckých dielach, premýšľala som nad tým, kto boli tí remeselníci, ktorí si diela vysnívali, vybudovali, vytvarovali, namaľovali. Odkiaľ čerpali inšpiráciu a motiváciu?

O pár katedrál neskôr som sa ocitla v chráme zo stredoveku s troma stovkami vitráží – na mieste stvorenom pre svetlo. Pri pohľade na sklenené steny veľkosti tenisového kurtu som sa pýtala samej seba, či tá krása a detaily, ktoré obdivujem, majú hlbší význam alebo sú len márnosťou. Potom som si prečítala popis pod jedným z okien: „Detaily na tomto okne, príliš malé pre oko pozorovateľa na zemi, boli pôvodne určené len pre Božie oči.“

Táto myšlienka vo mne stále doznieva… „Pôvodne boli určené len pre Božie oči.“

Začala som premýšľať nad vlastným prínosom. Aký je môj prvotný úmysel tvoriť v tomto instasvete? Pre čí pohľad tvorím?

Modlím sa, aby úmysel nás remeselníkov bol v prvom rade tvoriť pre jeho oči. Ak sa budeme zamýšľať nad myšlienkou našich diel, túžme hlavne po tom, aby sme Ježišovi priniesli to najlepšie ako obetu chvály.

Kris Mateika


(Kris sa v Hillsongu venuje výtvarnému umeniu, pódiovému dizajnu a rôznym kreatívnym oblastiam. Neklameme, instagramček tuto.)

(Preklad: Lucia Džurmanová. Pôvodný článok je z blogu Hillsong Collected. Použité s dovolením.)